Edukacinės valandėlės “Mūsų stebuklingosios Rasakilos”
Rasakila- erškėtinių šeimos pievų ir miškų augalas. Tai daugiametis, 5-30 cm. žolinis augalas su šakniastiebiais. Rasakilos lapai plaštakiškai skiautėti, žiedai smulkūs, gelsvai žali, sukrauti šluotelėse. Pasaulyje yra apie 300 rūšių, o Lietuvoje aptinkama 28 rasakilos rūšys.
Rasakilos naudojamos kaip vaistiniai augalai. Senovės alchemikai tikėjo, jog ši gėlė turi stebuklingų galių. Šaknys bei šakniastiebiai naudojami kraujavimui stabdyti, išoriškai sumušimams gydyti. Vaistingosioms arbatoms tinka ir lapeliai. Rasakiloje gausu mineralų ir kitų vertingų medžiagų. Rasakila pasižymi raminamuoju, mažakraujystę gydančiu, stiprinančiu raumenis bei sąnarius poveikiu. Taip pat rasakila gerina miegą.
Darželio gėlyne vaikai dalyvavo rasakilos pažinimo veikloje- tyrinėjo su padidinimo stiklais, matavo aukštį ir lapų plotį su liniuote, lygino, skaičiavo lapelius. Vaikai mokėsi apibūdinti augalo išvaizdą- formą, dydį, spalvą. Diskutavome, kodėl skirtingai tariamas ir rašomas šios gėlės pavadinimas. Ieškojome informacijos, kaip taisyklingai pavadinti- „rasakila“ ar „raskila“. Džiaugiamės atradę „rasakilą“. Ją pavaizdavome savo kūrybiniuose darbuose.
Ši patirtinė veikla skatino vaikų pastabumą, dėmesio sutelkimą, skaičiavimo įgūdžius, pažintinius bei kūrybinius gebėjimus. Vaikai kartu su mokytoja mokėsi diskutuoti, bendradarbiauti bei ieškoti informacijos apie rasakilą.
Vaikų susidomėjimas bei noras tyrinėti parodė, jog meilė gamtai išugdoma per pažinimą ir asmeninę patirtį.
„Svirpliukų“ grupės mokytojos
Rasa Vaitkienė
Inga Bagonienė
Edukacinės valandėlės apie paukščius
Mūsų darželis įgyvendina Visuomenės aplinkosauginio švietimo projektą „Mokausi iš gamtos“. Į projekto įgyvendinimą noriai įsitraukė ir priešmokyklinės grupės „Pelėdžiukai“ tėtis Tadas. Tėvelis edukacinės valandėlės metu pasakojo vaikams apie savo pomėgį- domėjimąsi paukščiais. Vaikai įgijo žinių apie Lietuvoje gyvenančius paukščius: jų gyvenimo būdą, mitybą, migraciją. Po įdomaus paukščių pristatymo grupėje visi drauge ėjome prie lauko aikštelėje esančių tentų apie paukščius. Tyrinėdami tentus, vaikai mokėsi atpažinti ir teisingai įvardinti, perskaityti paukščių pavadinimus, bandė pamėgdžiojo jų balsus. Apžiūrėję tentus, vaikai gyvai stebėjo darželio teritorijoje skraidančius paukščius per monoklį, žiūronus, bandė juos nufotografuoti. Valandėlės pabaigoje tėtis Tadas palinkėjo vaikams atsakingai elgtis gamtoje ir globoti paukštelius.
Mokytoja Rasa Balčiūnienė
Edukacinė veikla “Žydinčios pievos augalų paslaptys”
„Svirpliukų“ grupės vaikai tyrinėjo vasaros spalvomis mirguliuojančius pievos žiedus ir juose dūzgiančius vabzdžius. Su padidinimo stiklais vaikai žiūrinėjo gėlių žiedus, lygino jų formas, vardino spalvas, skaičiavo. Kartu laistėme gėles, uodėme žydinčių augalų kvapus, klausėmės vėjo kedenamų žolynų šnaresio.
Vaikai sužinojo apie medetkų vaistines savybes,- jog jų nuoviru skalaujama gerklė nuo anginos ir kitų uždegiminių ligų. Vaikai stebėjo bites, kamanes ir klausinėjo, kaip jos renka medų, ką su juo daro. Kartu tyrinėjome pastatytą vabzdžių viešbutį, aiškinomės, kad ten gali gyventi boružės, bitės, kamanės, drugeliai, šimtakojai ir kiti vabzdžiai. Vaikai lygino žmonių ir vabzdžių viešbučius.
Pasėta žydinti pieva bei įrengtas vabzdžių viešbutis skatina vaikus domėtis ir tyrinėti įvairiais pojūčiais. Taip pažįstama gamtinė aplinka. Taip kuriamas žmogaus ir gamtos ryšys.
Mokytoja Inga Bagonienė